Android Uygulama Geliştirme Kitabı

Posted by on Mart 25, 2013 in Android Uygulama Geliştirme Kitabı | 2 comments

Android Uygulama Geliştirme Kitabı

Android uygulama geliştirme kitabı olarak bir kaç yayına rastladım. Ancak benim rastladığım kitapların çok yararlı olduğunu söyleyemeyeceğim. İçindeki bilgiler çok güncel değil ve internette yazılan bilgilerin bir derlemesi gibi duruyor. Google’ın android uygulama geliştirme için yazdığı ya da hazırladığı makalerlerin bir özeti gibi düşünebilirsiniz. Durum özet halini alınca da neren başlamalı, başı neresi sonu neresi birbirine giriyor.

Eğer bu işi ciddi ciddi düşünüyorsanız ve iyi bir ingilizceniz varsa aşağıdaki linki tıklayarak adım adım takip edebileceğiniz güzel bir açıklama bulabilirsiniz.
 http://developer.android.com/training/basics/firstapp/index.html

Ne var ki konu çok derin olduğu için kaybolabilirsiniz.

Android Uygulama Geliştirme için neler gerekir?

Android uygulamaların, Apple uygulamalardan en büyük farkı bilgisyara gereksinimleri. Apple’da uygulama geliştirmek için MAC bir cihazınızın olması gerekir. Android için windows yeterli. Bilgisayarınıza 2-3 tane program kurarak hemen ilk uygulamanızı hazırlayabilirsiniz. Az önce verdiğim link oldukça detaylı bilgiler içeriyor. Bunları okuyarak kendinizi bu konuda oldukça yetkin bir duruma getirmeniz mümkün. Zamanınız varsa verdiğim sayfadaki dökümanları takip edebilirsiniz. Ancak benim size bir tavsiyem daha var. Zira bu sayfalarda okuyacağınız pek çok bilgiyi bir daha kullanmayacaksınız. AppsZero Crash Course ile videolar eşliğinde sıfırdan başlayarak çok kısa bir sürede kendi uygulamanızı hazırlayabilirsiniz. AppsZero Nedir? ve AppsZero Özelliklieri için ana Android Uygulama Geliştirme yazısını okuyabilir ya da videolu eğitimin kendi sayfasındaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz. Bu sayede çok kısa bir sürede büyük bir yol katedeceksiniz.

Android Uygulama Geliştirme Programları

Birazdan başlıklarını vereceğim adımları AppsZero videolarından çok rahat bir şekilde takip edebilir ve sorunsuz bir kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Maddelere geçmeden önce Android SDK açılımını vermek istiyorum. Android SDK – Android Software Development Kit’in kısaltımasıdır.

 • Android SDK’yı indirin
 • Eclipse için ADT eklentisini kurun
 • SDK’nın son sürümünü indirin.

Android SDK kurulu değilse Android SDK kurulumu yazısından takip edebilirsiniz. Eğer bu aşamayı tamamladıysanız, ilk projeniz için hazırsınız demektir.

Android Proje , uygulama için gerekli olan tüm dosyaların tutulduğu bölümdür. SDK yeni bir android uygulama için gerekli dizinleri ve dosyaları oluşturmanızda size tüm imkanları sunar. Eclipse kullanarak yeni bir proje oluşturabilirsiniz. Eclipse Nedir? yazımızda Eclipse ve ADT eklenti hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. İlk uygulamanızı hazırlamanız için doldurmanız gereken alanları aşağıda belirttim.

app-dev-empire-review-box

Android Uygulama Proje Oluşturma

Android uygulama geliştirme kitabı olarak gösterebileceğim developer sayfasındaki adımlar ve doldurulması gereken alanlar şu şekilde.

 • Application Name – Uygulama İsmi
  Kullanıcılar tarafından görülecek olan uygulama ismi
 • Project Name – Proje ismi
  Uygulamaya ait dokumanların tutulacağı ve Eclipse içinden çağırabileceğini Proje Adı
 • Package Name – Paket ismi
  Bu isim Android Market içinde tek olmalıdır. Aynı ismi taşıyan android uygulamalar Google Android Markette yayınlanmaz. Bu nedenle bu seçime özem göstermelisiniz.
 • Minimum Required SDK  – SDK gereksinimi
  Uygulamanızın minimum hangi Android versiyonu ile çalışabileceğini belirttiğiniz alan.

Yeni Proje oluştur dedikten ve bu alanları doldurduktan sonra ilk projeniz için ilk adımı atmış oluyorsunuz.

Kitap karışık mı geldi?

Eğer “Android Uygulama Geliştirme Kitabı” karışık geldiyse AppsZero Videolu eğitim setini tavsiye ederim.

Android SDK

Benzer Konular:

2 Comments

 1. Açiklamaniz çok güzel teşekkür. Peki bu AppsZero videoları İngilizcesi tümü acaba???

  • Evet App Zero’nun tamamı ingilizce. Son yazılarımda umobiq’ten bahsettim onu incelediniz mi ?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir