Android Nedir?

Posted by on Mart 28, 2013 in Android Nedir? | 1 comment

Android Nedir?

Android Uygulamaları ya da Android kelimelerini sıkça duyar olduk, o zaman konuya Android Nedir? Sorusunu cevaplayarak başlamak en doğru adım olacak sanırım. Android; Akıllı telefonlar ve tablet bilgisyarlar gibi dokunmatik ekranlı mobil cihazlar için geliştirilmiş LINUX tabanlı bir işletim sistemidir. Android INC tarafından geliştirilmiştir. 2005 yılında Google Android INC’yi satın aldıktan ve desteklemeye başladıktan sonra akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar için bir numaralı işletim sistemi konumuna gelmiştir.

Android uygulama gelistirme

Android işletim sistemin bu kadar yaygın hale gelmesinin en temel sebebi “Açık kaynak kodlu” bir yazılım olmasıdır. Google, Apple ile girdiği rekabette öne geçmek ve Android’i yaygınlaştırmak için tüm Android Programlama araçlarını ve dökümanlarını ücretsiz bir şekilde programcılara sundu. Bu sayede sınırlı sayıda elemandan oluşan bir yazılım ekibi yerine tüm dünya üzerindeki girişimcileri kendine çekmiş oldu.

Android’in Avantajları Nelerdir?

Android işletim sisteminin en büyük avantajı arkasında Google gibi bir devin olmasıdır. Bu sayede aşağıdaki uygulamalar, Android tüm cihazlarda default olarak bulunabiliyor.

  • G-mail
  • G-Talk
  • Google Calendar
  • Google Map
  • Google Web Search

Google sayesinde Android telefonlar iletişime bir adım önde başlıyor.

Dokunmatik ( Touchscreen) Ekran

Android işletim sistemi dokunmatik telefonları destekliyor. Aynı zamanda çoklu dokunma işlemlerini algılayabiliyor. Çoklu hareketler (Multi Touch) ekranı yakınlaştırmak gibi özelliklerde kullanılıyor.

Android Marka ve Modeller

Akıllı telefon çılgınlığı Apple’ın IPhone’u ile en üst seviyeye tırmandı. Apple yeni bir model çıkartacağını duuyurduğunda insanlar mağazaların önünde sabahlamaya başladı. Bu durum diğer büyük firmaları Apple ile rekabet edemez duruma getirmişti. Google Android Inc’yi satın aldıktan sonra tüm senaryo değişti. Artık Samsung, Nokia, HTC gibi devlerde bu pazardaki yerlerini aldılar. Hem Apple ile ham de Android segmentinde bulunan diğer firmalarla rekabete girdiler. Bunun sonucunda hergün yeni gelişmeler yaşandı. Gelinen son noktaya bakıldığında 3000’in üzerinde Android işletim sistemini kullanan farklı üreticilere ait cihazları görmek mümkün

Android Nedir, Ne Değildir?

Android Nedir? Aslında sorunun cevabı, sorana göre değişir.

  • Eğer Akıllı bir telefon almak istiyorsanız ve satıcı size “Bu cihaz Android işletim sistemi kullanır” dediği için araştırma yapıyorsanız. Android Linux tabanlı bir işletim sistemidir.
  • Eğer Android Uygulama Geliştirme konularına meraklıysanız ve araştırma yapıyorsanız. Android sizin için Google Android Market’te yayınlamak üzere uygulama hazırlayıp para kazanabileceğiniz bir iş kapısıdır.
  • Eğer sadece duydum ve araştırıyorum diyorsanız Android sizin için hem ileride alacağınız bir akıllı telefonun işletim sistemidir hem de kendinizi geliştirerek para kazanabileceğiniz bir söktördür. Çünkü Android uygulama geliştrime için program bilgisine ihtiyacınız yok. Sadece orta düzeyde ingilizce bilmeniz yeterli. Nasıl mı?

Android Nedir? yazısını okuduktan sonra Android Uygulama Geliştirme yazısını okuyarak, hiçbir yazılım dili bilmeden nasıl uygulama oluşturabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Benzer Konular

1 Comment

  1. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir